Komunikacja w ciężarówce przez CB radio

Komunikacja w ciężarówce przez CB radio

By on Kwi 11, 2017 in Części i akcesoria |

Oprócz nawigacji GPS przydatnym rozwiązaniem dla kierowców ciężarówek jest CB radio. O ile nawigacja pozwala zlokalizować pojazd, czy wyznaczyć najbardziej optymalne trasy, o tyle wykorzystując radio CB można komunikować się z innymi kierowcami ciężarówek i w ten sposób uniknąć długich korków, czy innych opóźniających dotarcie do celu sytuacji.

Kierowcy ciężarówek komunikujący się poprzez radio CB przede wszystkim udzielają sobie nawzajem szeregu przydatnych informacji. Są to zarówno informacje dotyczące występujących na drodze wypadków i kolizji, jak i dotyczące stanu dróg, ich przejezdności. Poza tym kierowcy udzielają informacji o potencjalnie najszybszych trasach, objazdach, czy pomagają zlokalizować konkretny punkt bądź miejscowość. Informacje tego rodzaju są pomocne oczywiście zwłaszcza wtedy, gdy kierowca nie dysponuje nawigacją GPS. Często kierowcy informują siebie nawzajem także o możliwych kontrolach policyjnych w danym rejonie oraz radarach. Wreszcie poprzez radio CB mogą oni ze sobą po prostu rozmawiać uprzyjemniając sobie jazdę, co okazuje się przydatne zwłaszcza w przypadku długich tras.

W przypadku tego typu urządzeń kluczową rolę odgrywa między innymi odbiornik radiowy i antena. W przypadku tej ostatniej ważna jest oczywiście długość, najlepiej około 1 metra. Trzeba pamiętać, że im dłuższa antena tym również więcej zakłóceń zbiera, dlatego warto wybierać radia, które są w stanie optymalnie się dostroić, eliminując szumy i zakłócenia. Oprócz anteny ważną rolę odgrywa wspomniany odbiornik. To właśnie on powinien pozwalać na odpowiednią i sprawną regulację czułości, tak, aby przekaz był czysty i docierał jak najszybciej.

Po zakupie radia CB trzeba go jeszcze solidnie zamontować. Można to zrobić na przykład za pomocą ramki montażowej albo specjalnej kieszeni. We wspomnianym drugim przypadku warto zaopatrzyć się dodatkowo w głośnik, aby dźwięk nie był przytłumiony. Przydatnym rozwiązaniem jest także mikrofon z możliwością zmiany kanałów. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę co znajduje się w zestawie, gdyż każdy kolejny element, to dodatkowe koszty.